Bitüm Emülsiyonu

Bitüm Emülsiyonu

Asfalt üretiminde kullanılan bitümün halk arasında diğer adı zifttir. Bitüm işe özel amaçla üretilen karıştırma tesislerinde içine polimer malzeme eklenerek modifiye edilmektedir. Yada benzer kimyasallar kullanılarak bitüme ilave özellikler kazandırılmaktadır.

Bu sayede üretilen bitüm daha sağlam, daha esnek, daha dayanıklı vb. ilave nitelikler kazanmaktadır. Örneğin hava alanlarında kullanılan yolların yüksek ağırlıklarda uçakların inebilmesi için daha sağlam bir kaplama malzemesine ihtiyaç vardır işte bu örnekte olduğu gibi burada kullanılan bitüm ve bu sayede asfalt üretilen asfalt modifiye edilmiştir.

Halk arasında modifiye asfalt denen bu kaplama malzemesi esasen bitümün modifiye edilmesi ile oluşmaktadır. İşte bu tip bitüm modifiye eden tesislere polimer modifiye tesisleri yada modifiye bitüm üretim tesiside denilir.

Asfalt üretimde bazen bitümü modifiye ederken asfalt üretimi esnasında mikser içine ayrıca fiber malzeme eklemekte gerekmektedir. İşte bu durumlarda fiber katkı ünitesi kullanılmaktadır. Fiber katkı ünitesi yine plastik esaslı malzemeyi belli oranlarda asfalta ekleyen birimin adıdır.

Ayrıca bitüm sadece asfalt üretiminde kullanıldığı gibi başka yerlerde örneğin yapı kimyasalı olarak da değerlendirilmektedir. Bitüm içerisine su asit ve emülgatör dediğimiz bazı kimyasallar ile karıştırılıp emülsiyon haline getirildiğinde buna bitüm emülsiyonu denir.

Bu emülsiyonu yapıştırıcı olarak’ da kullanabilmekteyiz. Hatta bu yöntemle oluşturulan emülsiyonlar ile asfalt katmanları arasına yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. İlave olarak asfalt ek yerlerinde ve yama asfaltın bölgeye tutunması içinde asfalt emisyonları kullanılmaktadır. Asfalt emisyonu üreten makinelere de asfalt emülsiyon üretim tesisleri yada halk arasında emisyon plenti denilmektedir.

Günümüzde ilerleyen teknoloji giderek artan otomotiv araçları ve hızlanan trafik ve artan nüfus ihtiyaçlarına yönelik sürekli artan bir ihtiyaç haline gelen yollar, hava alanları, özel amaçlı pistler ve benzeri insanların yürüyüş yolları ve hatta park ve bahçelerde bile kullanılan kaplama malzemeleri ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan asfalt kısaca bahsettiğimiz gibi asfalt üretim tesislerinde üretilmektedir. Asfalt üretim tesisleri bu ihtiyaçlar doğrultusunda projelendirilerek yapılan özel amaçlı inşaat makinaları’ dır.

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZINIZ